Zakup nieruchomości to bardzo odpowiedzialna decyzja, dlatego przed podjęciem jej należy przemyśleć wiele aspektów, które mogą wpływać na jakość naszego mieszkania, a tym samym życia. Od czego zacząć?
Pierwsza decyzja – mieszkanie czy dom?
Na początek zastanów się nad tym, który typ nieruchomości będzie dla ciebie bardziej odpowiedni – mieszkanie czy dom. Bardzo często jest to wybór podyktowany względami finansowymi – mieszkania są zwykle znacznie tańsze, zarówno jeśli chodzi o koszt samego zakupu, jak i utrzymania. Wybór mieszkania daje też o wiele więcej możliwości, jeśli chodzi o lokalizacje. Niestety nie jest to wyjście pozbawione wad. Po pierwsze zwykle znacznie ogranicza nas przestrzeń. Po drugie istnieje ryzyko, że trafimy na wyjątkowo uciążliwych sąsiadów. Dom jest rozwiązaniem znacznie kosztowniejszym, ale w zamian otrzymujemy spory komfort i wygodę. Znacznie większa przestrzeń, zarówno domu, jak i otaczającego go zazwyczaj ogrodu daje nam duże możliwości aranżacyjne. Również od najbliższych sąsiadów oddziela nas nie tylko ściana, a znaczna przestrzeń.
Rynek pierwotny czy nieruchomość z drugiej ręki?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup mieszkania, czy domu, do podjęcia pozostaje kolejna decyzja – wolisz nieruchomość z rynku pierwotnego, bezpośrednio od dewelopera, czy z rynku wtórnego, zakupioną od poprzedniego właściciela (bezpośrednio lub za pośrednictwem agencji nieruchomości). Oba te rozwiązania mają swe plusy i minusy – zastanów się, które będzie lepsze dla ciebie. Nieruchomość z rynku pierwotnego to zazwyczaj nowoczesny budynek, więc jego stan techniczny nie powinien wzbudzać zastrzeżeń – instalacje itp. powinny być dodatkowo objęte gwarancją. Również sytuacja prawna takiego typu nieruchomości jest prawna – jesteś jej pierwszym właścicielem, księga wieczysta dopiero powstaje. Zwykle jednak są to lokale w stanie surowym lub deweloperskim, konieczne więc jest ich wykończenie, co jest zarówno czasochłonne, jak i dosyć kosztowne. Pod względem aranżacyjnym pozostawia ci jednak spore pole do popisu. Nieruchomość z drugiej ręki to nie nowoczesny budynek, więc jego stan techniczny nie jest taki oczywisty. Nawet, jeśli czegoś nie widać na pierwszy rzut oka, nie oznacza to, że z czasem nie wymagać będzie remontu. Również z prawnego punktu widzenia musimy liczyć się z problemami, na które możemy napotkać – nieruchomość może być zadłużona, ktoś może być tam zameldowany itp. Wszystko to należy dokładnie sprawdzić przed zakupem. Lokale z drugiej ręki są jednak tańsze, ale wielu osób jest to więc znacznie lepszy wybór.
Najnowsze komentarze