Zakup nieruchomości

Zakup swojej pierwszej nieruchomości jest bardzo ważnym wydarzeniem, a zarazem niezwykle odpowiedzialną decyzją. W końcu zależy od niej nasz komfort i jakość naszego dalszego życia. Przede wszystkim dobrym doradcą nie jest tutaj pośpiech. Aby wybrać mądrze, trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” związane z poszczególnymi rozwiązaniami. Zanim jednak do nich przejdziemy, konieczne jest dokładne przeanalizowanie kwestii finansowych.

Na początek ustal swój budżet

Niestety zarówno mieszkania, jak i domy są dosyć kosztowne. Obecnie mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Na szczęście z pomocą przychodzą banki i ich dość obszerna oferta kredytów hipotecznych. Zanim zaczniesz poszukiwania wymarzonego lokalu upewnij się, jaką kwotą dysponujesz. Pamiętaj, że informacje podane na stronach internetowych banków itp. nie zawsze są miarodajne. Najlepiej wybierz kilka interesujących cię ofert kredytowych i umów się w banku na sprawdzenie, jak wygląda twoja zdolność kredytowa. Kiedy ją poznasz weź pod uwagę, że sam koszt nieruchomości to nie wszystko – dochodzą do tego różnego rodzaju formalności, za których dopełnienie także trzeba zapłacić, oraz koszt ewentualnego remontu czy wykończenia nieruchomości. Dopiero wówczas zacznij poszukiwania.

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Kiedy wiesz już dokładnie, jaką kwotą na zakup nieruchomości dysponujesz czas przejść do podjęcia konkretnych decyzji. Po pierwsze zastanów się nad interesującą cię lokalizacją. Pamiętaj, że taki zakup jest zwykle na długie lata, weź więc także pod uwagę przyszłe wydarzenia (np. jeśli planujesz dzieci upewnij się, jak daleko znajduje się szkoła itp.). Po drugie zdecyduj, czy interesują cię mieszkania (tańsze, ale też zwykle o wiele mniej komfortowe), czy jednak domy. Oba te rozwiązania mają swoje dobre i złe strony, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Na koniec zdecyduj, czy szukasz nieruchomości na rynku pierwotnym (prosto od dewelopera, zwykle w stanie surowym, co oznacza konieczność wykończenia lokalu), czy też na rynku wtórnym – z tak zwanej drugiej ręki (co zwykle jest rozwiązaniem tańszym, lecz po pierwsze ogranicza w znacznym stopniu możliwości aranżacyjne, ponadto w takiej nieruchomości także zwykle nie unikniesz remontu). Dopiero wówczas, gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania i podejmiesz odpowiednie do swoich potrzeb decyzje rozpocznij poszukiwania odpowiedniego lokalu, którzy stanie się twoim domem.

Author: tao.com.pl