Zakup nieruchomości

Zakup pierwszego mieszkania lub domu jest dla każdego człowieka wydarzeniem niezwykle ważnym, a zarazem dosyć stresującym. Zwykle jest to bowiem decyzja jeśli nie na całe życie, to z pewnością na długie lata. Pod uwagę wziąć należy wiele czynników, które mogą mieć istotny wpływ na jakość i komfort naszego życia, należy więc podejść do tego problemu ze szczególną ostrożnością oraz konkretnym planem. Od czego zacząć?

Ustal swój budżet

Aby zakupić nieruchomość naturalnie musimy mieć na ten cel odpowiednią ilość pieniędzy. Niezwykle rzadko zdarza się, że dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, aby przeznaczyć ją na ten właśnie cel. Na szczęście z pomocą przychodzą banki oferujące możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Pierwszym krokiem do nabycia własnego lokum powinno być ustalenie, jakim budżetem dysponujemy. Należy wziąć pod uwagę pieniądze, które mamy w tym celu odłożone (tak zwany wkład własny) oraz naszą zdolność kredytową, czyli kwotę, którą bank będzie nam skłonny pożyczyć na odpowiednich warunkach. Wybierając odpowiednią dla nas ofertę kredytową warto wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim musimy jednak mieć pewność, że na spłatę kredytu będzie nas zwyczajnie stać i nie obniży to w znaczącym stopniu jakości naszego życia. Planując budżet należy także pamiętać, że rzadko które mieszkanie czy dom jest w stanie gotowym do zamieszkania, należy więc uwzględnić kwestie ewentualnego remontu, zakupu wyposażenia itp. Kiedy ustalimy budżet czas na podjęcie kolejnej decyzji…

Mieszkanie czy dom?

To, czy zdecydujemy się na mieszkanie czy też zakup albo wybudowanie od podstaw domu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od naszych funduszy. Naturalnie mieszkania są opcją korzystniejszą pod względem finansowym, dom jest natomiast dla wielu rozwiązaniem o wiele wygodniejszym. W trakcie procesu decyzyjnego wziąć należy pod uwagę wszelkie plusy i minusy obu tych rozwiązań.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Bez względu na to, czy postawimy na zakup mieszkania, czy też domu czeka nas podjęcie kolejnej decyzji, a mianowicie stanu poszukiwanej przez nas nieruchomości. Do wyboru mamy lokale z rynku pierwotnego, zwykle w stanie deweloperskim (czyli do wykończenia), z czym wiąże się szereg dodatkowych kosztów, ale także możliwość dokonania własnej aranżacji przestrzeni oraz jasność w kwestia prawnych, oraz nieruchomość z rynku wtórnego, czyli zakup mieszkania czy domu od poprzedniego właściciela – rozwiązanie tańsze, nawet w przypadku lokali wymagających gruntownego remontu, jednak wiąże się z nimi kilka niebezpieczeństw, między innymi na drodze prawnej.

 

Author: tao.com.pl