Zakup własnej nieruchomości – zarówno pierwszej, jak i każdej kolejnej to nie tylko powód do dużej radości, ale też źródło sporego stresu. Oto bowiem pojawia się przed nami mnóstwo decyzji, które musimy podjąć i od których zależeć będzie jakość i komfort naszego dalszego życia. Właśnie z tego powodu warto podejść do tego zadania na spokojnie, z odpowiednim planem działania i dokładnym budżetem, uwzględniających zarówno gotówkę, jaką dysponujemy, jak i pieniędzmi, jaki otrzymać możemy z banku w ramach kredytu hipotecznego. Planując budżet należy uwzględnić nie tylko sam zakup nieruchomości, ale także konieczne do przeprowadzenia remonty, zakup mebli, sprzętów i pozostałych elementów wyposażenia oraz co najmniej 10 procentową rezerwę, z której skorzystać będziemy mogli w różnych sytuacjach, których nie da się od razu przewidzieć. Dzięki temu nawet wówczas, gdy napotkamy problemy, z którymi wiązać się będą nadprogramowe koszty prace remontowe nie będą musiały być wstrzymane a my będziemy mogli w dalszym ciągu w terminie zamieszkać w naszych własnych czterech katach.
Mieszkanie czy dom?
Na początek zdecyduj, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie zakup mieszkania, czy jednak domu. Mieszkania są zwykle znacznie tańsze, ale po pierwsze ich powierzchnia jest mniejsza, dom natomiast nie tylko jest większy, zwykle otacza go mniejszy czy większy ogród. Dom to także spory komfort, związany chociażby z brakiem sąsiadów. Czy plusy te warte są swej ceny zależy od ciebie.
Nieruchomość z rynku pierwotnego czy z drugiej ręki?
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup domu czy mieszkania staniemy przed kolejnym dylematem – wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego, czy jednak wtórnego? Oczywiście obu przypadkach konieczne mogą okazać się remonty. Mieszkanie czy dom z rynku pierwotnego jest zwykle w stanie surowym lub deweloperskim, więc konieczne jest jego wykończenie – często bardzo kosztowne. Zyskujemy jednak nie tylko pewność, że wszelkie instalacje itp. są nowe a sytuacja prawna jest klarowna – mamy także o wiele większe możliwości pod względem aranżacyjnym. Zakup lokalu z tak zwanej drugiej ręki również ma swoje plusy i minusy. Plusem jest z pewnością cena oraz fakt, że nawet, jeśli nieruchomość wymaga remontu czy odświeżenia, prace trwają zwykle znacznie krócej niż w przypadku lokali od dewelopera. Niestety nie wszystkie problemy związane z konkretnym lokalem są widoczne na pierwszy rzut oka za właściciele i pośrednicy niekoniecznie muszą nas o nich poinformować, warto więc zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy, budowlańca itp. Kolejna kwestia związana jest z sytuacja prawną takiego lokalu – należy upewnić się, że nie ciążą na nim długi, nie ma tam zameldowanych lokatorów itp.
Najnowsze komentarze