Płyta meblowa (biała, czarna czy w naturalnym kolorze) jest wykorzystywana w produkcji elementów wyposażenie wnętrz urządzonych w różnych stylach i kolorach. Płyty meblowe występują w różnych rodzajach posiadających różnorodne właściwości. Dzięki temu z łatwością odnajdzie się taką, która najlepiej spełni oczekiwania w danym domu.
Płyta meblowa biała występować można w wersji płyty wiórowej, czyli drewnopochodnej, która powstaje ze sprasowanych ze sobą pod wpływem wysokiej temperatury, cząstek drewna. Wióry łączy się ze sobą klejem syntetycznym. Płyty wiórowe wykorzystywane są w produkcji mebli, drzwi, ale także parapetów czy blatów roboczych, na przykład płyty meblowe wiórowe MFP.
Płyta meblowa biała lub w innym kolorze MFP wyróżnia się gładką strukturą i brakiem wrażliwości na jakiekolwiek odkształcenia. To materiał niezwykle odporny na wilgoć, dzięki czemu na płycie nie powstają ani grzyby ani pleśnie. Płyta meblowa biała MFP różni się od płyty OSB budową wewnętrzną, gdyż u niej wióry drzewne ułożone są w różne strony – na całym przekroju.
Innym przykładem płyty meblowej jest płyta pilśniowa. To rodzaj płyty drewnopochodnej, tworzony z włókien lignocelulozowych. W tym typie występują między innym płyty meblowe porowate, miękkie i półtwarde – płyty MDF wykorzystywane jako materiał izolujący akustycznie i termicznie, a także płyty twarde i bardzo twarde – HDF.
Kolejną płytą meblową jest paździerzowa. To coraz rzadziej spotykana płyta meblowa, którą tworzy się za pomocą utwardzania materiału na gorąco, następnie prasowanie go pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem kleju syntetycznego. Płyty paździerzowe używa się nie tylko w meblarstwie, ale także w budownictwie, gdyż świetnie sprawdzają się w roli izolacji.
Istnieją także płyty melaminowane, które powstają z płyt wiórowych. Pokrywa się je papierem dekoracyjnym, którego ogromna różnorodność wzorów, pozwala na dopasowanie płyty do niemal każdej aranżacji wnętrza. Płytą meblową jest także tak zwana sklejka, która wyróżnia się znakomitą wytrzymałością mechaniczną. Sklejka powstaje z drzew liściastych i iglastych. Złożona jest z forniru (cienkie warstwy drewna), który poddaje się uprzednio sprasowaniu przy użyciu wysokiej temperatury i pod dużym ciśnieniem.
Najnowsze komentarze