W Polsce retencjonuje się około 6,5% wody, czyli co najmniej dwa razy mniej niż ilość, której potrzebujemy. Cel zarówno małej, jak i dużej retencji to najprościej ujmując zatrzymanie wody opadowej w miejscu, w którym spadła. Zbiorniki retencyjne służą do magazynowania wody w czasach, gdy mamy do czynienia z jej nadmiarem, aby móc z niej korzystać w późniejszym okresie, gdy będzie nam jej brakować. Co za tym idzie, charakterystyczną cechą zbiorników retencyjnych jest występowanie dużych różnic w poziomie wody między poszczególnymi okresami. Wielkość rozbieżności zależy m.in. od wielkości dopływu wody ze zlewni.
Przydomowe zbiorniki retencyjne
Przydomowym zbiornikiem retencyjnym możemy nazwać zbiornik naziemny lub podziemny gromadzący wodę z całego dachu, oczko wodne, beczkę przy rurze spustowej, w której zbiera się deszczówka z dachu, instalację roztopową lub rozsączającą wodę deszczową, a nawet rabatę, łąkę kwietną obsadzoną roślinami lubiącymi wilgoć lub ogród deszczowy zasilany wodą opadową. Mała retencja pozwala na zatrzymanie lub spowolnienie spływu wód. To łatwa metoda na zbieranie wody przy zachowaniu dbałości o środowisko naturalne. Budowa niewielkich zbiorników, oczek wodnych czy zadrzewianie to działania lokalne, które przynoszą wyraźne korzyści zarówno dla przyrody, jak i dla ludzi. W połączeniu z rozsądnymi rozwiązaniami dotyczącymi dużej retencji, stanowią efektywną siłę w walce z suszami i powodziami.
,,Moja Woda”
Program “Moja Woda” umożliwi każdemu właścicielowi domu jednorodzinnego otrzymanie dotacji w wysokości do 5 tys. zł na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe, przy czym nie może to być więcej niż 80% poniesionych kosztów. Ministerstwo Klimatu planuje przeznaczyć na łagodzenie skutków suszy w Polsce 100 mln zł. Program realizowany będzie w latach 2020-2024. Wsparcie finansowe przewidziano na instalacje pozwalające na zagospodarowanie wód roztopowych i opadowych na terenie danej nieruchomości, na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą lub inne elementy służące wykorzystaniu zatrzymanej wody. Wnioski o dofinansowania można składać od 1 lipca. Już pierwszego dnia złożono ich ponad tysiąc i do tej pory program cieszy się dużym zainteresowaniem.
Postaw na oczko wodne
Świetnym wykorzystaniem oferowanych przez program ,,Moja Woda” możliwości będzie budowa oczka wodnego. Poza oczywistymi praktycznymi zaletami, dobrze zaprojektowane oczko wodne stanowi znakomity element aranżacji przestrzeni ogrodowej. Jego budowa wymaga dużego nakładu czasu, pracy i pieniędzy, dlatego decydując się na taką inwestycję, warto postawić na wysokiej jakości materiały i wykonanie. Kluczowym elementem konstrukcjijest solidna folia do oczka wodnego – to na niej opiera się wszystko, czym później będziemy ozdabiać nasze oczko. Równie istotnym elementem jest podkład pod folię, ważne aby folia do oczka nie uległa zniszczeniu. W tej roli świetnie sprawdza się geowłóknina drenażowa, która zabezpiecza folię od spodu przed uszkodzeniami. Folia do oczka i geowłóknina firmy IZOMAR to pewność, że sięgasz po towar najwyższej jakości, a dodatkowo otrzymujesz wieloletnią gwarancję. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru odpowiedniej folii, specjaliści z firmy IZOMAR posłużą ci swoją radą, doświadczeniem i na pewno wskażą Ci właściwy wybór. Dodatkową wytłumaczą, dlaczego hydroizolacyjna folia budowlana z PVC jest tak ważna. Przy budowie oczka wodnego postaw na wysoką jakość i sprawdzone metody, a będziesz mógł cieszyć się aranżacją swojego ogrodu przez lata.
Najnowsze komentarze